O KMP

KMP „Stańczyk” to szkolna organizacja, której założycielom od samego początku jej istnienia przyświecały takie cele jak wymiana poglądów na sprawy regionalne, ogólnokrajowe czy w końcu międzynarodowe. Nazwa nawiązuje do dalekowzrocznego błazna króla Zygmunta I Starego. Klub jest jedyną tego rodzaju inicjatywą w III LO, gdyż decydującą siłą w jego spotkaniach są uczniowie a relację z wybieranym nauczycielem–opiekunem opierają się na zasadzie partnerskiej współpracy.

 

Działalność

„Stańczyk” to przede wszystkim  miejsce, które daje możliwość spotkania się ze znanymi osobami, mającymi wpływ na politykę lub będącymi komentatorami życia publicznego. Warto przytoczyć tu tylko cześć gości KMP, których liczba cały czas się zwiększa. Odwiedzili nas choćby: Donald Tusk, Maciej Płażyński czy przedstawiciele różnych religii. Jego członkowie nie ograniczają się do tylko do spotkań dyskusyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje również wiec pod konsulatem Ukrainy w czasie pomarańczowej rewolucji.

Konkurs „ Z polską polityką na ty”

Jest to samodzielna inicjatywa KMP, która jest adresowana do młodzieży z trójmiejskich szkół ponadgimnazjalnych. Jej tematykę najlepiej wyjaśnia tytuł konkursu. W dodatku jest to próba rozszerzenia powszechnego już zainteresowania uczniów III LO  sprawami  polityki Polski na inne szkoły średnie. Jak pokazało doświadczenie organizacja tej imprezy cieszy się nieodmienną popularnością, którą dodatkowo zwiększa poparcie takich polityków jak Bogdan Oleszek,  Andrzej Jaworski czy Jarosław Wałęsa. W tym roku nagrodą główną jest wycieczka do Brukseli.

Korzyści z członkostwa

Jak już wspomniano KMP działa od wielu lat, w tym czasie przewinęło się wielu członków jak również osób z kierownictwa. Jedni zdobyte doświadczenie wykorzystali w pracy zawodowej, zaś drudzy mając jedyne w swoim rodzaju przygotowanie zwrócili się ku polityce. Na uwagę zasługuje tu były prezes „Stańczyka”, Szymon Moś który jest obecnie radnym miasta Gdańsk.


by with no comments yet.