Konsul Ukrainy: ,,W różnorodności bogactwo”

 

 

DSC09616

 

            W poniedziałek 22 września br. odbyło się kolejne spotkanie organizowane przez KMP ,,Stańczyk”. Naszym gościem był p. Myron Jankiw, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku. Jest on również autorem wielu książek oraz nauczycielem akademickim.

Spotkanie zaczęło się od wprowadzenia słuchaczy w sytuację na Ukrainie. Dowiedzieliśmy się, jakimi działaniami zajmuje się Konsulat. Nasz gość poinformował o wspólnych programach Polski i Ukrainy oraz o tym jak Polska i Ukraina współpracują ze sobą na różnych poziomach. Usłyszeliśmy także słowa podziękowania za pomoc i solidarność w tak trudnych dla jego ojczyzny chwilach.
Po wstępie przygotowanym przez p. konsula zaczęły się pytania, które jak to określił p. Łukasz Skupny, opiekun KMP, były ,,kompetentne i sprawnie wypowiedziane”.  Pytania w większości dotyczyły obecnej sytuacji na Ukrainie.  Uczniowie naszej szkoły pytali m.in. czy nie warto, aby Ukraina odcięła się od wschodnich terenów, czy mieszkańców pozostałych części kraju obchodzi utrata Krymu oraz jaka jest sytuacja finansowa na Ukrainie podczas wojny.
Otrzymaliśmy konkretne i rzeczowe odpowiedzi na każde z zadanych pytań. P. konsul często podkreślał, iż Ukraina chce tylko i wyłącznie pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania sporu.  Jedno z ostatnich pytań dotyczyło różnicy w mentalności mieszkańców wschodniej i zachodniej Ukrainy. Nasz Gość bardzo pochwalił tak mądre pytanie i odpowiedział, iż ,,w różnorodności jest bogactwo państwa” oraz, że wszyscy na Ukrainie są zjednoczeni, aby ich ojczyzna stała się niepodległa.
Spotkanie trwało 2 godziny lekcyjne, lecz ze względu na intensywne zaangażowanie jego uczestników, wydawało nam się zbyt krótkie. Wzięły w nim udział klasy:  I C, II C, I pre IB, I D i III A.
Pan Myron Jankiw dziękując za spotkanie zaznaczył, iż miałby jeszcze wiele do powiedzenia na poruszone tematy i chętnie odwiedzi naszą szkołę kolejny raz.
My również dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Klub Myśli Politycznej ,,Stańczyk”!

 

Ola Tyczyńska


Posted in Aktualności by with no comments yet.